ATP Livslang Pension har afgjort, hvordan ATP-bidraget skal beregnes, når en lønmodtager er ansat i to (eller flere) job med forskellig bidragssats i samme institution.
Denne afgørelse bevirker, at Moderniseringsstyrelsen ikke kan aflevere eIndkomstoplysninger for flere ansættelsesforhold, hvor der er forskellige ATP-satser hos samme arbejdsgiver.
Vær opmærksom på, at der højst skal betales ét fuldt ATP-bidrag hos samme arbejdsgiver.
Bidragssatsen for hovedbeskæftigelsen skal anvendes. Hovedbeskæftigelsen defineres som det ansættelsesforhold med flest timer. Ved samme timetal er hovedbeskæftigelsen det, der giver det største ATP-bidrag.
Det vil sige, at du skal ændre ATP-satsen på det ansættelsesforhold, der ikke er hovedbeskæftigelsen til ATP-satsen for hovedbeskæftigelsen.
Ex 1
Begge ansættelsesforhold skal have sats A.
Ans. forh. 2 skal ikke regne ATP, da der samlet højst skal betales kr. 270,00.
Indrapporter sats 1 i felt 1 på ans. forh. 2, således at der ikke betales ATP.

Ex 2
Begge ansættelsesforhold skal have sats F.
Ans. forh. 2 skal i stedet regne kr. 79,20
Samlet skal der højst betales kr. 237,60
Bidraget bliver korrekt ved indrapportering af sats F på ans. forh. 2.

Ex 3
Da ans. forh.1 giver det største ATP-bidrag skal begge ansættelsesforhold skal have sats A.
Ans.forh. 2 skal i stedet regne kr. 180,00
Samlet skal der højst betales kr. 270,00
Indrapporter fuldt bidrag på ans. forh. 1 (sats 27) og 1 på ans. forh. 2 = ingen beregning.
Sats 50 dannes automatisk ved nyoprettelse, hvis der indenfor samme SE-nummer findes et register med samme CPR-nummer med en anden sats end den, der ville have været dannet automatisk ved nyoprettelsen.
Når der indrapporteres et nyt register, hvor lønmodtageren har anden ATP-sats på et andet løbenummer (PLBnr.) vil advis blive dannet online.
Der vil efter lønkørslen blive dannet advis RK8069.

Hvis ATP-satsen for det eksisterende ansættelsesforhold er korrekt, kan du umiddelbart ændre sats 50 på det nye register til den korrekte sats.
Hvis ATP-satsen for det nye ansættelsesforhold er hovedbeskæftigelsen, skal du først ændre det eksisterende register, og derefter rette satsen på det nye register, hvor der er opsat sats 50, da der ellers igen opsættes en ATP-sats, der ikke regner, på det nye register.
Bemærk! Timetallet fra de to ansættelsesforhold lægges sammen til beregning af bidragets størrelse.
Du bør under alle omstændigheder kontrollere at det sammenlagte timetal for den valgte sats følger ATP’s regler herom, idet SLS ikke kan beregne og sammenholde timetal for to forskellige ansættelsesforhold.
Du skal sørge for, at indrapportere samme sats på alle ansættelsesforhold indenfor samme SE-nummer – dog indrapporteres sats 1 (ingen beregning) på det ene register, hvis der betales fuldt ATP bidrag på det andet.
Du kan eventuelt justere bidraget manuelt, ved at vælge en sats uden automatisk beregning, der svarer til det samlede timetal, på det ene register og sats 1 (ingen beregning) på det andet register.
Engangsløndel 7041 kan evt. anvendes til regulering af beregnet ATP.