Når Statens Refusion udrulles på barselsområdet, ændrer Statens Administration praksis for brugen af afgangsårsager for barselssager. Det har særlig betydning for jer, der anvender Statens HR.
Når Statens Administration tager det nye refusionssystem ’Statens Refusion’ i brug, får det betydning for brugen af afgangsårsager, der indrapporteres i forbindelse med barselssager. Hvis I anvender Statens HR, skal I være opmærksomme på praksisændringen, der er gældende pr. 1. september 2025.
Statens Refusion søger refusion på baggrund af aktive afgangsårsager i SLS. Det betyder, at der i et barselsforløb altid skal være en afgangsårsag for at sikre, at en sag forbliver aktiv.
Hidtil er afgangsårsag ”191” ved anmeldelse af graviditet blevet indberettet med en slutdato svarende til terminsdatoen. Dette vil i Statens Refusion medføre, at sagen bliver inaktiv i det øjeblik, at slutdatoen passeres. Derfor ændrer Statens Administration praksis for indrapportering af afgangsårsag ”191” for at sikre, at barselssagen forbliver aktiv, indtil barselsplanen er på plads.
Den nye praksis for indrapportering betyder, at afgangsårsag ”191” ved anmeldelse af graviditet indrapporteres med en slutdato, der ligger et halvt år frem i tiden. Når barselsplanen er på plads, tilrettes afgangsårsagerne derefter.
Anvender I ikke Statens HR, vil Statens Administration sikre, at afgangsårsagerne ændres jf. den nye praksis, og I skal derfor ikke gøre noget anderledes.
Anvender I Statens HR, og har I barselsadministration som tilkøb, vil Statens Administration sikre, at alle afgangsårsager ændres i overensstemmelse med den nye praksis.
Har I ikke barselsadministration som tilkøb, er det vigtigt, at I sikrer, at afgangsårsagen ved anmeldelse af graviditetsorlov ændres, således slutdatoen for afgangsårsag ”191” ikke passeres, inden Statens Administration har modtaget barselsplanen. Derefter er det vigtigt at tilrette afgangsårsagerne i overensstemmelse med barselsaftalen, når den indsendes til Statens Administration.
Praksisændringen er gældende for graviditetsorlov, hvor 1. fraværsdag er den 1. september 2025 eller senere. Statens Administration fremsender en liste over allerede indsendte barselssager, hvor slutdatoen på graviditetsorloven skal forlænges.
Har du spørgsmål, kan du kontakte Kundebetjening
Tlf.: 3392 9800
Løn og refusion:
loen@statens-adm.dk